GLAVNI STRUČNI ŽIRI DANA HRVATSKOGA FILMA

ĐURO GAVRAN
Redatelj, snimatelj i producent
Rođen je u Bjelovaru 1982. Magistrirao je filmsku i TV režiju (smjer dokumentarni film) na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu i dizajn na Grafičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Autor je desetak zapaženih dokumentarnih filmova (Bojan, 2010; Htjeli smo radnike, a došli su nam ljudi, 2010; Kelti, 2011; Veliki dan, 2012; Vijesti iz Laayouna, 2016; 4,7, 2016; Presuda, 2013; Učiteljica, 2015; Jedna od nas, 2020…) i dva eksperimentalna. Film Presuda premijerno je prikazan na filmskom festivalu u Rotterdamu te na tridesetak domaćih i svjetskih festivala gdje je osvojio niz nagrada. Film 4,7 osvojio je Veliki pečat u regionalnoj konkurenciji na ZagrebDoxu 2016, Vijesti iz Laayouna posebno priznanje na svjetskom festivalu ljudskih prava One World u Pragu, a Jedna od nas Grand prix, nagradu za najbolji dokumentarni film, nagradu za etiku i ljudska prava te „Zlatnu uljanicu“ Glasa koncila na 30. danima hrvatskoga filma. Osnivač je produkcijske kuće Pipser. Živi i radi u Zagrebu.

MIROSLAV SIKAVICA
Redatelj i scenarist
Diplomirao je komparativnu književnost i kroatistiku na Filozofskom fakultetu te filmsku i TV režiju na ADU u Zagrebu. Već su mu studentski radovi donijeli priznanje, uz ostalo Rektorovu nagradu te grand Prix F.R.K.A.-e. Režirao je mnoge dokumentarne TV formate i djela, među inima tridesetak epizoda dokumentarnoga serijala za mlade Direkt (2002–2012), emitiranoga na HTV-u i nagrađivanoga na DHF-u i ZagrebDoxu. Njegov dugometražni dokumentarni prvijenac Oblak (2011) osvojio je nagradu za najbolji film na 10. Liburnia Film Festivalu te nagrade za montažu i produkciju na 21. DHF-u te se još uvijek prikazuje u kampanjama protiv vršnjačkog nasilja. Kratkometražni igrani film Zvir (2016) imao je svjetsku premijeru u programu „15 dana autora“ na 48. festivalu u Cannesu, gdje je nagrađen posebnim priznanjem te je prikazan na šezdesetak međunarodnih festivala. Njegov posljednji autorski film, dugometražni dokumentarac Glasnije od oružja (2017) imao je međunarodnu premijeru na 29. festivalu u Trstu, hrvatsku na 20. Motovun FF-u, osvojio je nagradu za najbolji film na 12. festivalu dokumentarnih glazbenih filmova (DORF) te je uvršten u program tridesetak nezavisnih kinoprikazivača u Hrvatskoj. Obnašao je dužnost umjetničkog savjetnika HAVC-a za kratkometražni igrani film. Predselektor je i programski savjetnik ZagrebDoxa. Koautor je Muzeja osobnih priča. Mentor je na scenarističkom programu DHFR-a za razvoj dokumentarnih serija.

SANJA VEJNOVIĆ
Glumica i producentica
Rođena u Zagrebu. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu završila je jednopredmetni sveučilišni studij kroatistike i apsolvirala studij jugoslavenskih jezika i književnosti. Glumačku karijeru započela je 1975, kao tinejdžerica ulogom u filmu Dugo putovanje u bijelo Branka Ivande. Od tada do danas glumila je u više od pedeset igranih filmova i tv serija, uglavnom glavne uloge: Banović Strahinja (1981) Vatroslava Mimice, Visoki napon (1981) Veljka Bulajića, Varljivo leto ’68 (1984) Gorana Paskaljevića, O pokojniku sve najlepše (1984) Predraga Antonijevića, Tri muškarca Melite Žganjer (1998) Snježane Tribuson, Sto minuta Slave (2004) Dalibora Matanića, Twice born (2012) Sergija Castellitta, S mamom (2013) Faruka Lončarevića…, te u TV serijama: Ponos Ratkajevih, Larin izbor, Kud puklo da puklo i dr. Producirala je pet igranih filmova, bila casting director u mnogobrojnim inozemnim filmovima. Osnivačica je Kvadra, prve glumačke agencije u Hrvatskoj, producentske kuće Fos film te suosnivačica glumačkoga studija StudioChekhov Croatia.
ŽIRI NAGRADE „JELENA RAJKOVIĆ“

DALIJA DOZET
Redateljica
Diplomirala je režiju na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Kao scenaristica, redateljica i asistentica režije radi na različitim autorskim i komercijalnim projektima svih vrsta i rodova. Kao voditeljica filmskih radionica surađuje s Ministarstvom kulture, Kinoklubom Zagreb, Hrvatskim filmskim savezom i dr. Članica je Društva hrvatskih filmskih redatelja i Izvršnog odbora Kinokluba Zagreb gdje djeluje i kao koordinatorica radionica, a na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku kao vanjski suradnik. Godine 2016. pokrenula je Filmsku Rundu, reviju kratkometražnoga hrvatskog filma u Osijeku. Trenutačno je u montaži dugometražnoga dokumentarnog filma Lekcije mog tate (produkcija Hulahop) te u pripremama za kratki igrani film Jednog dana dogodit će se nešto (strašno) (produkcija Wolfgang & Dolly).

ROMANA ROŽIĆ
Redateljica i scenaristica
Rođena je u Velikoj Gorici 1963. Diplomirala je na Odsjeku filmske i TV režije na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu (tema: „Fenomen Rainer Werner Fassbinder“). Od studentskih dana surađuje s Hrvatskom radiotelevizijom na kojoj kao redateljica i scenaristica ostvaruje mnogobrojne TV-emisije i dokumentarne filmove: Parlaonica (nagrada „Forum 21“), Savka – Ruža hrvatska (prikazan na Danima hrvatskoga filma), Povratak (2003), Baš sam fora (dokumentarna serija, 2003) itd. Režirala je kratke igrane filmove Kakav divan dan (2011) i U potrazi za turopoljskim blagom (2021) te napisala scenarij za dugometražni igrani film Ona. Režira i glazbene spotove, namjenske, industrijske filmove, objavljuje književno-publicističke tekstove, a bavi se i kazalištem. Članica je Društva hrvatskih filmskih redatelja i Hrvatskoga društva filmskih djelatnika.

NIKOLA STRAŠEK
Redatelj
Rođen je 1978. u Zagrebu, gdje je završio Klasičnu gimnaziju, studirao komparativnu kniževnost i latinski jezik na Filozofskom fakultetu te filmsku i TV režiju na Akademiji dramske umjetnosti. Kao student režirao je zapaženi dokumentarac Ubil bum te! (2007), koji je prikazan u regionalnoj konkurenciji ZagrebDoxa, a osvojio je Grand prix na bijenalnoj reviji studentskoga filma ADU u Zagrebu (FRKA), nagradu za najboljega debitanta i Nagradu „Jelena Rajković“ za najboljega mladog redatelja na 16. danima hrvatskoga filma 2007. Profesionalnu produkciju započeo je u Factumu jednako zapaženim dokumentarcem Vajt (2009), a nastavio samostalno produciranim eksperimentalno-dokumentarnim filmom Kratki pregled raspadanja (2010), dokumentarnim Čedom (2012, također za Factum) te kratkim igranim filmom Ivo (2012). Uz snimanje filmova piše eseje o filmu za Hrvatski filmski ljetopis i kritike za portal filmovi.hr., objavljuje književne i filmske eseje u online časopisu Ajfelov most urednika Miljenka Jergovića, u emisiji Filmoskop Trećega programa Hrvatskoga radija te radi u skladištu voća i povrća.
ŽIRI NAGRADE „ZLATNA ULJANICA“

JERKO BAN
Teolog i filmski producent
Jerko Ban završio je specijalizaciju iz pastoralne teologije i socijalne etike (STL) na Jesuit School of Theology u Berkeleyu te magisterij iz filmske i televizijske produkcije (MFA) na Loyola Marymount Sveučilištu u Los Angelesu, SAD.
Ima višegodišnje radno iskustvo kao voditelj filmskih škola (među ostalim mentor na Ljetnoj školi filma na Šipanu), webmaster, filmski producent, redatelj, snimatelj i montažer na raznim multimedijskim projektima, radijskim i televizijskim prilozima te igranim i dokumentarnim filmovima. Više od deset godina autor je filmske rubrike u „Prilici”, mjesečnomu magazinu Glasa Koncila. Župnik je na Šipanu i bolnički kapelan u Općoj bolnici Dubrovnik.

MARIJANA JAKOVLJEVIĆ
Filmska kritičarka
Marijana Jakovljević diplomirala je komparativnu književnost i francuski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Radila je kao profesorica francuskoga i latinskoga jezika. U Glasu Koncila piše o filmovima od 1999, suradnica je i u filmskim rubrikama mjesečnika Kana i Veritas, a sudjelovala je kao filmska kritičarka na Filmskim tribinama zagrebačkoga Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta. Surađuje i u Hrvatskom filmskom ljetopisu, portalu filmovi.hr, portalu Hrvatskoga društva filmskih kritičara (HDFK) kojega je članica, i drugdje. Članica je Udruge filmskih kritičara Europe i Mediterana (FEODORA) te Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Sudjelovala je u radu domaćih i međunarodnih žirija filmskih kritičara (FIPRESCI – na Motovunskom filmskom festivalu i ZagrebDoxu; FEODORA – na Pulskom filmskom festivalu).

DANIJEL LABAŠ
Teolog i komunikolog
Danijel Labaš redoviti je profesor i pročelnik Odsjeka za komunikologiju Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Diplomirao je teologiju na Papinskome sveučilištu Gregoriana i doktorirao komunikologiju na Papinskome sveučilištu Salesiana u Rimu. Na Fakultetu hrvatskih studija predaje kolegije iz područja komunikologije, semiotike, etike i filmske umjetnosti (Film i religija, Povijest i teorija filma te Veliki režiseri europske kinematografije). Više godina pisao je filmske osvrte za kršćansku reviju Kana i katolički tjednik Glas Koncila. Predsjednik je Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu i dugogodišnji predsjedatelj žirija nagrade Zlatna uljanica.
ŽIRI NAGRADE ZA ETIKU I LJUDSKA PRAVA

BORIS BAKAL
Glumac, intermedijalni umjetnik, edukator, aktivist…
Boris Bakal je kazališni/filmski redatelj i glumac, intermedijalni umjetnik, kustos, književnik, edukator, aktivist baštine modernističke arhitekture i javni povjesničar. Tijekom svoje svestrane karijere autor je i pokretač mnogih projekata, performansa, predavanja, instalacija i multimedijalnih kreacija u više od 20 država Europe, Azije, Afrike, Australije te SAD-a. Njegovo djelo obilježeno je, među ostalim, izraženim istraživanjem mjesta/vremena, arhitekture te sudioničkih elemenata u umjetnosti i kulturi. Bio je gostujući predavač/istraživač na mnogobrojnim sveučilištima te je suosnivač mnogih umjetničkih i aktivističkih platformi i udruga, npr. Antiratna kampanja Hrvatske, Leteće sveučilište (BE), Orchestra Stolpnik (IT), Konzorcij umjetničkih udruga (IT) i Bacači Sjenki/Shadow Casters (RH), koji su za svoje djelovanje i stvaranje dobili mnogobrojne pohvale, priznanja i nagrade.

NEVENA BALAŽEVIĆ
Politologinja i aktivistica za ljudska prava
Nevena Balažević rođena je 1992. u Subotici (Srbija) gdje je završila osnovnu i srednju školu. Godine 2011. doselila se u Zagreb gdje je upisala Fakultet političkih znanosti te 2017. diplomirala na Odsjeku za međunarodne odnose i sigurnosne studije na temu Internacionaliziranje pitanja autonomije: slučaj Vojvodine i Kosova. Osim formalnog obrazovanja, tijekom studija bila je dio mnogih neformalnih programa edukacije. Od 2014. do 2016. provodila je radionice za srednjoškolce iz područja političkoga sustava Republike Hrvatske i djelokruga rada lokalnih samouprava. Potkraj 2014. priključuje se Inicijativi mladih za ljudska prava kao volonterka i istraživačica. U Inicijativi mladih za ljudska prava stekla je teorijska i praktična znanja iz područja ljudskih prava, tranzicijske pravde i suočavanja s prošlošću. Trenutačno je zaposlena u Inicijativi mladih za ljudska prava kao koordinatorica Outreach programa, gdje je zadužena za pripremu i provedbu projekata te provođenje edukacija.

SANJA SARNAVKA
Aktivistica, publicistica, producentica
Sanja Sarnavka profesorica je komparativne književnosti i jugoslavenskih jezika i književnosti. U svom profesionalnom životu radila je kao urednica programa u Centru za kulturu Trešnjevka i Kulturno-informativnom centru, profesorica u gimnaziji, novinarka u filmskom magazinu, voditeljica poslovne škole, ali je najduži staž ostvarila kao aktivistica u organizaciji B.a.B.e. (Budi aktivna. Budi emancipiran). Osnivačica je i sedam je godina bila predsjednica Kuće ljudskih prava. U svom aktivističkom djelovanju bavi se nasiljem nad ženama, diskriminacijom, rodnom ravnopravnošću, slobodom izražavanja, zaštitom osoba s psihičkom bolesti… Najveći interes posvetila je medijima i obrazovanju. Producirala je četrnaeast dokumentranih filmova i više socijalnih reklama, uređivala i jedno vrijeme vodila radijsku emisiju Mjesečnica. Urednica je knjige A ᾽ko joj je kriv!: nasilje nad ženama u ratu i miru (2003), s deset životnih priča žena žrtava nasilja uz komentare što je država mogla a nije učinila; autorica knjiga Put do vlastitog pogleda – kako čitati, slušati razumjeti medijske tekstove i medijsku kulturu (2010) i Putevima diskriminacije (2011) te modula Rodna ravnopravnost (2013). Trenutačno je predsjednica Upravnoga vijeća Zaklade Solidarna.