Dražen Begić
psihijatar, sveučilišni profesor
Dražen Begić specijalist je psihijatar, subspecijalist iz biologijske psihijatrije. Magistrirao je i doktorirao na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveni je savjetnik i redoviti profesor u trajnom zvanju. Sudjeluje u dodiplomskoj, poslijediplomskoj i specijalističkoj nastavi na Medicinskom i Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Angažiran je u nizu tečaja trajne edukacije, voditelj je tečaja „Suvremeno liječenje anksioznih poremećaja“ i suvoditelj tečaja „Suvremeni pristup transseksualnosti“. Napisao je više od 150 znanstvenih i stručnih radova, objavljenih u periodici, monografijama i temeljnim hrvatskim psihijatrijskim udžbenicima. Autor je udžbenika Psihopatologija koji je doživio četiri izdanja, kao i dva udžbenika iz psihijatrije. Glavni je urednik Socijalne psihijatrije, najvažnijeg i najdugovječnijeg psihijatrijskog časopisa koji izlazi na hrvatskom jeziku. Član je niza domaćih i međunarodnih stručnih društava te stručnih povjerenstava pri nadležnim ministarstvima. Redoviti je član Akademije medicinskih znanosti Hrvatske od 2018. godine te tajnik njezinog Psihijatrijskog kolegija. Profesionalni interes usmjerava prema proučavanju psihopatologije, nastanku i razvoju psihičkih poremećaja i bolesti te otkrivanju njihovih bioloških markera, istraživanju utjecaja životnih događaja na psihičko funkcioniranje, anksioznosti i anksioznim poremećajima, poremećajima spavanja, transrodnosti te suptipizaciji posttraumatskoga stresnog poremećaja. U svom psihoterapijskom radu bavi se kognitivno-bihevioralnom terapijom.
Sandro Krašić
psiholog, terapeut
Sandro Krašić diplomirani je psiholog, edukant supervizijskog stupnja kognitivno-bihevioralnih terapija, ACT terapeut (Acceptance and commitment therapy) te specijalizant postdiplomskog sveučilišnog studija kliničke psihologije. Jedan je od osnivača udruge kako si ?,nastale u doba pandemije, kojoj je cilj pružati psihološku pomoć ljudima u potrebi. Na svom primarnom poslu bavi se savjetovanjem adolescenata i odraslih te najviše voli raditi s temama anksioznosti, opsesivno-kompulzivnog poremećaja, mizofonije, a zanima ga i tema terapije asistirane psihodelicima. Uz to često radi s pripadnicima LGBTIQ+ populacije. Jedan je od priređivača knjige Kako si? Znanstveno utemeljene lekcije kako sustavno raditi na psihološkoj dobrobiti. U slobodno vrijeme voli čitati, šetati na duge staze i voziti bicikl.
Anita Lauri Korajlija
psihologinja, sveučilišna profesorica
Anita Lauri Korajlija diplomirala je 1999. godine na Odsjeku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu te je iste godine upisala poslijediplomski studij psihologije, završivši ga uspješnom obranom magisterija 2004. godine. Šest godina kasnije obranila je doktorsku disertaciju. Nakon diplome sudjelovala je na više stručnih i znanstvenih programa izobrazbe iz područja kliničke procjene, kognitivno-bihevioralne terapije, psihotraumatologije te skrbi temeljene na informiranosti o traumi za što je prošla i edukaciju za trenere. Na Katedri za zdravstvenu i kliničku psihologiju Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu zaposlena je od 2001. godine. Izabrana je 2019. u zvanje izvanredne profesorice. Od ak. god. 2023./2024. obnaša i ulogu pročelnice Odsjeka. Sudjeluje u nastavi na više kolegija, a nositeljica je kolegija Psihopatologija u filmu. Bila je višegodišnja voditeljica fakultetskog savjetovališta za studente. Dugogodišnja je vanjska suradnica Savjetovališta za žene Autonomne ženske kuće Zagreb i Centra za žene žrtve rata Rosa. Članica je Nadzornog odbora Udruge amputiraca Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Aktivistički i stručno sudjeluje u radu ovih organizacija. Surađivala je na više stručnih projekata, održala je predavanja i radionice na stručnim skupovima psihologa, liječnika i farmaceuta, na edukacijama međusektorske suradnje u razumijevanju i suzbijanju nasilja nad ženama i djecom te za širu javnost. Jedna je od predavačica na Pravosudnoj akademiji u 2024. godini. Tajnica je međunarodnog udruženja za istraživanje stresa i anksioznosti (STAR Society) te je bila članica Upravnog odbora Hrvatske psihološke komore.