O festivalu

Utemeljeni 1992. kao godišnja smotra novije hrvatske filmske produkcije, Dani hrvatskoga filma profilirali su se tijekom posljednja tri desetljeća u nacionalni filmski festival kojem je svrha predstaviti, promicati i u ravnopravnom natjecanju vrednovati godišnju produkciju prije svega kratkometražnog i srednjometražnog igranog, dokumentarnog, animiranog, eksperimentalnog i namjenskog filma. Svrha Festivala također je pružiti uvid u nacionalnu filmsku baštinu i suvremena kretanja u regionalnim kinematografijama u kojima participiraju domaći autori i producenti, odnosno ponuditi i retrospektivnu i diskurzivnu kontekstualizaciju hrvatske kinematografije.

Dane hrvatskoga filma osnovali su Akademija dramske umjetnosti u Zagrebu, Hrvatska radiotelevizija, Hrvatski državni arhiv – Hrvatska kinoteka, Hrvatsko društvo filmskih djelatnika, Hrvatsko društvo filmskih kritičara i Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu. Danas Festivalom upravlja Vijeće sastavljeno od predstavnika dijela osnivača i kasnije pridruženih udruga, poput Hrvatskog filmskog saveza, te strukovnih udruga kao što su Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Hrvatska udruga producenata i Hrvatska udruga filmskih snimatelja. Vijeće prema internom pravilniku upravlja Festivalom, bira producenta, nadzire njegovu organizaciju i provedbu, potiče aktivnosti koje mogu pridonijeti razvoju i unapređivanju Festivala, te obavlja i druge poslove u vezi s Festivalom.

Festival se sastoji od glavnog natjecateljskog programa, filmskih, autorskih i arhivskih retrospektiva, specijaliziranih radionica i produkcijskih analiza, javnih tribina i panela, promocija, zabavnih i izložbenih programa te drugih popratnih sadržaja. Filmovi u konkurenciji natječu se za festivalske nagrade: nagrade Velikog žirija (Grand Prix te one za režiju, scenarij, fotografiju, montažu, glazbu i oblikovanje zvuka, uz mogućnost dodjele priznanja za specijalni umjetnički doprinos u poljima scenografije, kostimografije, maske, specijalnih i vizualnih efekata te glume), Nagradu „Jelena Rajković“ DHFR-a namijenjenu redateljima do 30 godina starosti, nagradu Glasa koncila „Zlatna uljanica“ te Nagradu za etiku i ljudska prava.

Polazeći od pretpostavke o kratkim i srednjometražnim filmovima kao samosvojnim umjetničkim formama, a ne kao tek platformama za stasanje budućih autora cjelovečernjih djela, Dani hrvatskoga filma pokazali su se nezaobilaznim mjestom predstavljanja, promocije i vrednovanja hrvatskog audiovizualnog stvaralaštva, poduke u raznim filmskim vještinama, susreta i razgovora članova filmske zajednice o svim aktualnim temama iz područja audiovizualnog stvaralaštva ‒ jednako važno već etabliranim filmskim umjetnicima i onima koji se javnosti predstavljaju svojim prvim kreativnim postignućima.

DHF2019
DHF2019
Pregled privatnosti
34. Dani hrvatskog filma

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.