Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Image Alt
  /  Arhiva   /  32. Dani hrvatskog filma   /  Na konferenciji za novinare predstavljen program te članovi ocjenjivačkog suda 32. Dana hrvatskog filma

Na konferenciji za novinare predstavljen program te članovi ocjenjivačkog suda 32. Dana hrvatskog filma

Dana, 3. svibnja 2023. održana je konferencija za novinare u povodu 32. Dana hrvatskog filma na kojoj je predstavljen program ovogodišnjeg festivala te članovi ocjenjivačkog suda. Festival i program su predstavili ravnatelj festivala, Zvonimir Rumboldt, pomoćnik ravnatelja za kulturu SC-a, Davor Šišmanović, ravnatelj SC-a Mirko Bošnjak te članovi izbornog povjerenstva: Bruno Razum, Ivana Marinić Kragić, Kristijan Milić te Damir Čučić.

Dani će se održati od 15. do 21. svibnja u zagrebačkom Studentskom centru, Savska 25. Ulaz na sve programe je besplatan.

 „Nakon osam godina izbivanja, Dani hrvatskog filma vratili su se u Savsku 25, u Studentski centar, gdje je sve i počelo 1992. godine. Kao jedan od ukupno dva nacionalna filmska festivala, Dani su uvijek bili manifestacija na kojoj se susreću i upoznaju ljubitelji filma, kolege, budući suradnici i prijatelji. Pratim ih od samog početka; najprije kao gledatelj, potom autor pa selektor, a sada i ravnatelj, što me ispunjava ponosom, ali i obvezujućim osjećajem odgovornosti. Govoreći u ime malobrojnog no vrlo vrijednog i entuzijastičnog tima koji stoji iza 32. DHF, mogu reći da smo počašćeni ulogom koja nam je dodijeljena te da ćemo se svojski potruditi ove Dane učiniti sjajnim festivalom kao što uostalom i zaslužuju“ najavio je ravnatelj ovogodišnjih Dana, Zvonimir Rumboldt.

Ove godine na adresu Dana pristiglo je 147 filmskih naslova, a u službenoj konkurenciji za brojne nagrade i priznanja prema odabiru selektora natjecat će se njih 68.

U kategoriji animiranog filma Bruno Razum odabrao je 14 naslova, u kategoriji dokumentarnog filma Ivana Marinić Kragić odabrala je njih 11, dok kategorija igranog filma broji 20 filmova prema odabiru Kristijana Milića. Damir Čučić u kategoriji eksperimentalnog filma odabrao je 7, a Radislav Jovanov Gonzo u kategoriji namjenskog filma 16 filmskih uradaka.

Popis filmova uvrštenih u selekciju 32. Dana hrvatskog filma:

 ANIMIRANI FILMOVI

  • ALEPH, r. Slobodan Tomić, pr. Vinko Brešan
  • ČOPOR ILI STADO, r. Luna Strmotić, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • DRUGA KOŽA, r. Dora Klanac, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • ISPOD MASKE, r. Darian Bakliža, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • KUĆICA ZA PTICE, r. Petra Pavetić Kranjčec, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • MAČJA HRANA, r. Antonio Klasić, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • PARADEIGMA, r. Andrej Rehak, pr. Vinko Brešan
  • PISMA NA KRAJU ŠUME, r. Jelena Oroz, pr. Vanja Andrijević
  • POZDRAV SUNCU, r. Darko Masnec, pr. Stjepan Milas
  • REPUBLIKA, r. Antonia Begušić, pr. Vinko Brešan
  • SFERA, r. Manuel Šumberac, pr. Ankica Jurić Tilić, Vanja Sremac, Ruedi Schick
  • Y, r. Matea Kovač, pr. Vinko Brešan
  • ZNATIŽELJA UBILA MAČKA, r. Andera Miletić, pr. Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu
  • SVRHA, r. Tvrtko Karačić, pr. Kadar, Ustanova Zagreb film

DOKUMENTARNI FILM

  • BOSANSKI BRODVEJ, r. Jasmina Beširević, pr. Tibor Keser, Vanja Jambrović
  • FROZEN FIRE, r. Kevin Mainenti, pr. Kevin Mainenti
  • HEALTH 90, r. Petra Mrša, pr. Petra Mrša
  • HORROR VACUI, r. Boris Poljak, pr. Hrvoje Selec
  • KNIN – ZADAR, r. Melita Vrsaljko, pr. Tena Trstenjak, Tena Gojić
  • LINIJA ŽIVOTA, r. Lana Kosovac / Autor filma: Dubravko Merlić, pr. Dubravko Merlić, Matej Merlić
  • MLUNGU – BIJELI KRALJ, r. David Lušičić, pr. David Lušičić
  • NOVI IMPERIJ, r. Anna Shishova, pr Siniša Juričić
  • PERO, r. Sara Alavanić, pr. Noa Nikolić
  • PUNIM PLUĆIMA, r. Leila Elhoweris, pr. Leila Elhoweris
  • VITIĆ PLEŠE, r. Boris Bakal, pr. Boris Bakal, Adrijana Prugovečki, Tibor Keser, Ivan Kelava

EKSPERIMENTALNI FILM

  • ACCIDENTAL MEMORY FIELDS, r. Krunoslav Ptičar, pr. Vedran Šuvar
  • MJESTA KOJA ĆEMO DISATI, r, Davor Sanvincenti, pr. Boris Greiner
  • NEBO ISPOD NAS, r. Marija Crvenković, pr.Ivan Ramljak, Igor Jelinović
  • ODSUTNOST TELEPRISUTNOSTI, r. Dan Oki, pr. Slobodan Jokić
  • REFRAKCIJE, r. Vladislav Knežević, pr. Vinko Brešan
  • SAKUPLJAČI, r. Mia Martinović, pr. Kinoklub Zagreb
  • TURIST, r. Tomislav Šoban, pr. Karlo Bahlin

IGRANI FILM

  • BADNJAK, r. Jakov Nola, pr. Danijel Popović
  • BANIJA, r. Nebojša Slijepčević, pr. Nebojša Slijepčević, Tibor Keser
  • BOCA DE FERRO, r. Matej Matijević, pr. Matea Bračko
  • ČETVRTAK, r. Boris T. Matić, pr. Boštjan Potokar
  • DJEČAK  , r. Hrvoje Mabić, pr. Marina Andree Škop, Darija Kulenović Gudan
  • FIGMAN, r. S. G. Osejavin, pr. S. G. Osejavin
  • JOŽA, r. Jan Krevatin, pr. Jan Krevatin
  • KONSONANCA, r. Sebastijan Kobas, pr. Dora Šarić
  • LA PREDSTAVA, r. Teo Morosin, Eric Ušić, pr. Daria Morosin, Edi Smoljan
  • MOJ NIKOLA, r. Martina Marasović, pr. Laura Pribanić
  • MRTVI KUT, r. Ante Marin, pr. Igor Jelinović, Maja Gros
  • NIJE ZIMA ZA KOMARCE, r. Josip Lukić, Klara Šovagović, pr. Filip Prah, Lucija Perić
  • OKO SVEMIRA, r. Kevin Mainenti, pr. Pavao Bobinac
  • POTRES I DRUGE ZAGREBAČKE ZGODE, r. Vinko Štefanac, pr. Vinko Štefanac
  • RIBA RIBI GRIZE REP, r. Matija Jakopec, pr. Vida Žagar
  • SNJEGULJICA, r. Lana Barić, pr. Vinko Brešan
  • SOTONAC, r. Tin Mihaljević, pr. Fran Radačić
  • SPROVOD, r. Šimun Šitum, pr. Rea Rajčić
  • SUSJEDE BUBICE, r. Filip Zadro, pr. Tea Matanović
  • ŽRVANJ, r. Korina Husnjak, Dora Kvež

NAMJENSKI FILM

  • 2X ŠIHTA – NULA, r. Frane Pamić, pr.Matea Bračko, Marta Eva Mećava
  • CHUI – SIMFONIJA VELEGRADA ČIN. I., r. Arsen Oremović       
  • CRTICE – ALEN I NENAD SINKAUZ, r. Dubravka Turić, pr. Andrea Turić
  • CRTICE – DANIJEL ŽEŽELJ, r. Dubravka Turić, pr. Andrea Turić
  • CRTICE – PETRA HRAŠĆANEC, r. Dubravka Turić, pr. Andrea Turić
  • DONKEY HOT – MAMA CARE, r. Frane Pamić, pr. Frane Pamić
  • DVAPUT&NIKOLINA – ZLOČIN, r. Jelena Rajčević, pr. Marta Muždalo
  • FORD 100, r. Dubravka Turić, pr. Andrea Turić
  • JAMES BOND JEST I NIJE BIO U PRAVU, r. Tomislav Šoban, pr. Tomislav Šoban, Gordana Kovačić
  • MARISOL – MARS, r. Nikica Zdunić, pr. Nikica Zdunić
  • MARISOL PREDSTAVLJA: MANGO POP, r. Nikica Zdunić, pr.Nikica Zdunić
  • NEP FEATURING ANJA RUPEL – RADICAL CHIC, r. Martin Peranović, pr. Leri Ahel
  • SAMO STVARI, r. Dea Jagić, pr. Šumski bend
  • T-SH&T   , r. Luka Vucić, pr. Luka Vucić
  • TURBO PUŠKA, r. Hani Domazet, Jovanka Broz Titutka, pr. Marta Eva Mećava, Matea Bračko
  • VOZ VLAK, r. Tomislav Fiket, pr. Katarina Krešić, Pavlica Bajsić

 

Veliku nagradu za najbolji film festivalatzv. Grand Prix te Nagrade Dana hrvatskog filma (za najbolju režiju, najbolji scenarij, najbolju kameru, najbolju montažu, najbolje glumačko ostvarenje te najbolju glazbu) dodijelit će tročlani ocjenjivački sud: filmski kritičar Josip Grozdanić, producentica Mirta Puhlovski te glumica Nina Violić.  Društvo hrvatskih filmskih redatelja dodijelit će najboljem redatelju/redateljici u dobi do 30 godina nagradu Jelena Rajković, tjednik Glas koncila nagradu Zlatna uljanica za promicanje etičkih vrijednosti na filmu, a tu je i nezaobilazna Nagrada publike.

Osim službenog programa, ovogodišnji festival nudi i bogat popratni program; HAVC obilježava 15 godina djelovanja, a Zagreb film i Pulski filmski festival dugih i plodnih 70 godina. Edukativni program nudi radionicu Audicija kao networking te Radionicu filmske kritike, a za ljubitelje filmske kulture i zabave na rasporedu su okrugli stol na temu Hrvatski film i publika, filmski kviz, koncert grupe Ljetno kino, kao i zarazna glazba dobro vam znanih DJ majstora.