Simply enter your keyword and we will help you find what you need.

What are you looking for?

Image Alt
  /  33. Dani hrvatskog filma   /  33. Dani hrvatskog filma predstavljaju odabrane filmove natjecateljskog programa
Naša djeca, Silvestar Kolbas (Factum, dokumentarni, 92'08'')

33. Dani hrvatskog filma predstavljaju odabrane filmove natjecateljskog programa

33. Dani hrvatskog filma objavljuju rezultate selekcije prestižnog natjecateljskog programa, koji će biti prikazan od 17. do 20. listopada u karlovačkom Kinu Edison. Odabrani filmovi kandidiraju za nagrade Velikog žirija (Grand Prix te one za režiju, scenarij, fotografiju, montažu, glazbu i oblikovanje zvuka, uz mogućnost dodjele priznanja za specijalni umjetnički doprinos u poljima scenografije, kostimografije, maske, specijalnih i vizualnih efekata te glume), Nagradu «Jelena Rajković» Društva hrvatskih filmskih redatelja namijenjenu redateljima do 30 godina starosti, nagradu Glasa koncila «Zlatna uljanica» te Nagradu za etiku i ljudska prava. Za selekciju su se mogli prijaviti filmovi nastali između dvaju izdanja Dana hrvatskog filma, odnosno u 2023. i 2024. godini, a ovogodišnju selekcijsku komisiju činili su članovi Hrvatskog društva filmskih kritičara Petra Belc, Danijel Brlas, Janko Heidl, Jelena Pašić i Iva Rosandić.

Od ukupno 175 prijavljenih filmova, odabrano ih je 39, od čega je 8 animiranih, 12 dokumentarnih, 7 kratkometražnih i srednjometražnih igranih, 7 eksperimentalnih i 5 namjenskih filmova. Najviše prijava zabilježeno je u dokumentarnom (67) i igranom (45) rodu. Odabrani filmovi bit će s obzirom na prevladavajuće teme i motive razvrstani u 10 projekcijskih cjelina, unutar kojih će publika moći vidjeti različite filmske forme.

U obrazloženju selekcijske komisije navodi se da je među odabranim filmovima veći broj onih koji su se već istakli festivalskim uspjesima, ali je primijećeno i kako posebno dobro funkcioniraju hibridne forme na razmeđu dokumentarnog i eksperimentalnog roda. «Poroznost rodnih granica možda će doskora tražiti rekonfiguraciju kako pisanja o filmu, tako i tradicionalnijih klasifikacija u sklopu Dana hrvatskog filma, a pozornost je skrenuta i na visoku kvalitetu dokumentarnog filma. Oduševljenje pojedinačnim djelima vladalo je i u kategoriji eksperimentalnog filma u kojem je također dosegnuta zavidna tehnička razina, a poslovično egzistencijalističkim temama nekolicina igranih filmova pristupila je na srdačniji, topliji i zabavniji način.» – stoji u obrazloženju selekcijske komisije. Prema mišljenju dijela selektora upravo je dokumentaristika ponudila prosječno najraznovrsnije i najzanimljivije priloge ovoj konkurenciji, dok najvišu prosječnu razinu drugi dio selektora vidi u hrvatskoj animaciji.

U konkurenciji animiranog filma ističu se radovi Veljka i Milivoja Popovića (Žarko, razmazit ćeš dite!), Martine Meštrović (Haljina za finale), Lee Vidaković (Obiteljski portret), kao i mlađih autora Eugena Bilankova (Prozori s južne strane) i Ane Despot (Šuma Striborova). Iznimno snažna dokumentarna konkurencija uključuje filmove Silvestra Kolbasa (Naša djeca), Gorana Devića (Što da se radi?), Sare Jurinčić (Valerija), Ivana Ramljaka (El Shatt – nacrt za utopiju), Elvisa Lenića (Brod). U konkurenciji eksperimentalnih radova privlače filmovi Ane Hušman (Radije bih bila kamen), Ane Bilankov (Dohvatiti sunce: El Shatt), Mire Manojlovića (Pravilo br. 5: Pomno pratite svoga čovjeka), Mare Šuljak (Evanescence), a u natjecanju namjenskog filma su radovi Rine Barbira (Vojko V – Mamacita: Director’s cut), Dubravke Turić (Dragocjena) i Duje Kundića (Autizam ne poznaje pauzu). U publici omiljenoj kategoriji igranog filma svjedočimo kontinuiranoj ekspanziji forme koja je hrvatskoj kinematografiji u proteklim godinama donijela niz važnih europskih nagrada, a ove godine svakako se ističe film Nebojše Slijepčevića Čovjek koji nije mogao šutjeti, dobitnik Zlatne palme u kategoriji kratkog filma na festivalu u Cannesu. Pažnju privlače i filmovi Davida Gaše (Niska trava), Tomislava Šobana (Moj trener), Filipa Peruzovića (Mali val) i Marka Jukića (Čopor).

I zastupljene produkcijske kuće, poput Eclectice, Antitalenta, Kreativnog sindikata, Adriatic Animationa, Factuma, Restarta, Zagreb filma, Kinokluba Zagreb, Blanka i Pangolina, predstavljaju kremu naše kinematografske djelatnosti, a raduje i veći broj sveučilišnih (ALU, ADU i VERN), kao i niz samostalnih produkcija.

Dani hrvatskog filma nacionalna su kulturna manifestacija kojoj je svrha predstaviti, promicati i u ravnopravnom natjecanju vrednovati godišnju produkciju kratkometražnog i srednjometražnog igranog, dokumentarnog, animiranog, eksperimentalnog i namjenskog filma. Svrha Festivala također je pružiti uvid u nacionalnu filmsku baštinu, odnosno ponuditi i retrospektivnu i diskurzivnu kontekstualizaciju hrvatske kinematografije.

Ulaz na sve projekcije i događanja 33. Dana hrvatskog filma bit će besplatan.

33. DHF - konkurencija