U lipnju 1999. u sklopu Gimnazije Karlovac osnovana je školska sekcija pod nazivom Videodružina Gimnazije Karlovac. Tri godine kasnije krenulo se u osnivanje formalno pravne udruge te je nastao Kinoklub Karlovac. Udruga je službeno osnovana 12. ožujka 2002. godine. Od tada, svake se godine održava Tečaj filmske umjetnosti, koji pruža svu teorijsku, tehničku i organizacijsko-logističku potporu potrebnu filmskim početnicima za daljnji, samostalan rad na vlastitom filmu. Također, održavaju se različite radionice za djecu u osnovnim školama te specijalizirane radionice za mlade, uz edukativne radionice za profesore osnovnih i srednjih škola, a tijekom cijele godine stvaramo i autorske filmove mladih filmaša. Organiziramo i raznovrsna filmska događanja poput projekcija, filmskih festivala (od kojih su među ostalima najveći Filmska revija mladeži i Four River Film Festival u suorganizaciji s Hrvatskim filmskim savezom te FUSE – Film Under Severe Experiment), open-air Riječno kino. Aktivni smo u lokalnoj zajednici, ali i na međunarodnoj razini, prvenstveno kroz Youth Cinema Network. Kinoklub Karlovac danas je igralište za ostvarenje audiovizualnih snova na kojem se oblikuju fizičke i virtualne platforme za pomicanje granica u audiovizualnom svijetu sutrašnjice. Kontinuirano podržavamo stvaranje A/V sadržaja i generacijski prenosimo ljubav prema filmu, stvarajući prostor za priče i kreativnu slobodu. Njegujemo dugoročne i participativne pristupe te smo posvećeni ljudima koji zajedno s nama izgrađuju Kinoklub kao referentno mjesto za edukativni rad s mladima. Brojne hrvatske i međunarodne nagrade, priznanja istaknutim članovima, pokrenuti festivali i programi za sve ljubitelje filma – rezultati su našeg četvrtstoljetnog rada. Drago nam je da na Danima hrvatskog filma, središnjoj nacionalnoj smotri kratkog i srednjeg metra, možemo predstaviti izbor filmova nastao pod okriljem Kinokluba Karlovac.
Anomija
(r. Vjekoslav Živković, 2001, animirani, 6’22” )
Preuzevši kao naslov definiciju iz sociološke terminologije, film se paralelno bavi pojavom socijalnog otuđenja i problemom gubljenja ljudske individualnosti. Prikazan je u službenoj konkurenciji studentskih filmova na Animafestu u Zagrebu 2002. godine
Divlji zahod
(r. Bojan Petković, 2002, animirani, 2’52”)
Parodija spaghetti westerna u duhu Sergija Leonea, uz glazbu Ennia Morriconea.
Marlenis
(r. Dario Lonjak, 2002, namjenski, 6’16”)
Videospot koji je snimljen za kultni karlovački stoner rock sastav Zeus Faber.
JMBG 2904985…
(r. Marija Ratković, 2002, dokumentarni, 5’10”)
Portret mladog svestranog dečka Bojana Petkovića.
Šišanje
(r. Dražen Horvatić, Zrinka Vrane, Tatjana Gržan, Vedran Rapo, 2004, eksperimentalni, 1′)
Eksperimentiranje s činom šišanja ljudske glave ubrzavanjem snimljenog te miješanjem kronologije tako da ošišano nije uvijek poslije neošišanog, niti se uvijek šiša, već se negdje i dodaje kosa.
Na 4 rijeke
(r. grupa autora (radionički film), 2008, dokumentarni, 5’29”)
Niz poetičnih i lijepih kadrova iz najljepšeg grada na četirima rijekama.
Film o Tobotu
(r. Sven Biličić, Ivona Bosiljevac, 2009, dokumentarni, 12’05”)
Portret mladog Leonarda Boljkovca, jednog od članova Kinokluba Karlovac.
Kad jednom smrkne, drugom svane
(r. Lana i Nina Čorak, Sara Šrajcer, 2011, animirani, 3’41”)
Animirani film o ljubavi, mravima i slonovima.
Po kinu se grad poznaje
(r. Nina Čorak, 2012, dokumentarni, 7’19”)
Vinjeta o karlovačkim kinima, filmskoj strasti i tome koliko volimo gledati filmove u kinu.
U ime bureka
(r. Matija Piralić, 2015, igrani, 8’38”)
U Hrvatskoj je 2013. godine održan referendum potaknut inicijativom U ime obitelji kako bi se u Ustav unijela odredba da je brak životna zajednica muškarca i žene, diskriminirajući time homoseksualno opredijeljene osobe. Cilj je ovoga filma potaknuti na razmišljanje i dati drugačiji uvid u situaciju – metaforičkom upotrebom bureka s mesom kao sinonima za heteroseksualnost te svih ostalih oblika, prvenstveno bureka sa sirom (tj. sirnice) kao sinonima za homoseksualnost. Kako društvo reagira?
Crni mačak
(r. Gabriela Prpić, 2020, animirani, 1′)
Videoforšpan istoimene kratke priče E. A. Poea kojeg je autorica napravila tehnikom stop-animacije u kavi.
Wingman
(r. grupa autora (radionički film), 2022, igrani, 4’49”)
Kratki film o duhovitoj suradnji brata i sestre, kakva se rijetko viđa.